:: ورود به سامانه
نام کاربری :
رمز عبور :
 

1397/10/17 08:30:37
مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه ریزی رسانه های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
اصحاب رسانه وامدار اندیشه ها، پژوهش ها، تحقیق ها و نوشته های پروفسور معتمدنژاد هستند
مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه ریزی رسانه های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: همه افرادی که در حوزه های خبری و اطلاع رسانی کرده اند به نوعی وامدار اندیشه ها، پژوهش ها، تحقیق ها و نوشته های پروفسور معتمدنژاد هستند چون جایی در علوم ارتباطات وجود ندارد که ردپایی از او نباشد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی؛حمید ضیایی پرور پنجشنبه شب ١٣ دی ماه جاری در آیین اختتامیه پنجمین جشنواره مطبوعات خراسان جنوبی یادمان پروفسور کاظم معتمدنژاد بیان داشت: اگر تکنیک ها و روش های مربوط به تولید محتوا برای بستر موبایل را فرا نگیریم دوره ما به سر می رسد.
وی بیان کرد: هر آنچه دوره دیده و آموزش هایی که فرا گرفته ایم مربوط به دوره قبل است اما اکنون به دلیل دسترسی مردم به اطلاع رسانی جدید به سمت تولید محتوای دیجیتالی باید پیش برویم.
مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه ریزی رسانه های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: در حال حاضر ١٦٠ نمایندگی رسانه خارجی با ٣٠٠ خبرنگار بومی و خارجی در ایران موجود است همچنین سالانه حدود یکهزار خبرنگار خارجی به کشور سفر می کنند.
وی اظهار داشت: در شرایطی کنونی که وضعیت اقتصادی بد است و بحران هایی که در حوزه کاغذ، توزیع، ارز، بیمه و مالیات وجود دارد کسی که همچنان به کار روزنامه نگاری ادامه می دهد «یا عاشق است یا دیوانه».
ضیایی پرور گفت: کار در حوزه روزنامه نگاری سختی ها و پیچیدگی های زیادی دارد که اگر حس مسئولیت اجتماعی و احساس مسئولیت فرد نسبت به حرفه اش نباشد، دوام نمی آورد.
وی با بیان اینکه بسیاری از مشکلاتی که مطبوعات با آن سر و کله می زنند مربوط به تغییر در کار رسانه ای و اطلاع رسانی است یادآور شد: در بسیاری از کشورهای دنیا نسخه های چاپی حذف و دیجیتالی جایگزین می شود.
مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه ریزی رسانه های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: امسال حدود ٧٠٠ نفر آموزش حرفه ای روزنامه نگاری در استان های مختلف ارایه شد و برای برگزاری آموزش های پیشرفته روزنامه نگاری در خراسان جنوبی نیز اقدامات لازم در حال انجام است.
وی گفت: پروفسور کاظم معتمدنژاد (پدر علم ارتباطات نوین ایران) فقط متعلق به خراسان جنوبی نیست بلکه متعلق به همه مردم ایران حتی دنیاست و همه افرادی که در حوزه های خبری کار کرده و اطلاع رسانی کرده اند به نوعی وامدار اندیشه ها، پژوهش ها، تحقیق ها و نوشته های پروفسور معتمدنژاد هستند چون جایی در علوم ارتباطات وجود ندارد که ردپایی از او نباشد.
ضیایی پرور افزود: دفتر مطالعات و برنامه ریزی رسانه های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سه سال گذشته بخش عمده ای از کتاب های پروفسور معتمدنژاد را چاپ و منتشر کرده و این افتخار بسیار بزرگی برای خراسان جنوبی است.
وی اظهار داشت: خراسان همواره سرزمین نویسندگان و روزنامه نگاران بزرگ بوده و بخش زیادی از روزنامه نگاران برجسته قدیمی و حال حاضر کشور از این خطه برخاسته اند.
وی گفت: البته خراسان دیار و زادگاه بزرگان ارتباطات و استادان روزنامه نگاری و رسانه نگاری کشور بوده و خراسان جنوبی به عنوان بخش مهمی از خراسان بزرگ در این افتخار ملی همیشه سهم چشمگیری داشته است.
مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه ریزی رسانه های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: خراسان در تاریخ بر قله شعر و ادب فارسی نشسته و بزرگانی چون بیهقی و فردوسی، خواجه نصیر و رودکی، ملک الشعرای بهار و ادیب نیشابوری از این زاد بوم برخاسته اند.
وی گفت: بر این اساس چندان دور از ذهن نیست که انتظار داشته باشیم روزنامه ها و رسانه های خراسان و از جمله خراسان جنوبی دارای سطح کیفی مناسبی نسبت به سایر رسانه ها کشور باشند.
وی با بیان اینکه ٤٠٧ اثر از خراسان جنوبی به پنجمین جشنواره استانی مطبوعات ارسال شد افزود: بررسی هیات داوران جشنواره نشان می دهد در این جشنواره آثار فاخری در رشته های متعدد تولید و منتشر شده است که همه قابل تقدیر و ستایش هستند.
ضیایی پرور اظهار داشت: بررسی آثار رسیده نشان می دهد قوی ترین آثار در رشته گزارش، تولید و منتشر شده است اما در عین حال لازم است تا آموزش حرفه ای در این حوزه جدی تر گرفته شود.
وی گفت: در گزینش آثار برتر این بخش نکاتی مانند انسجام متن در محدوده موضوع گزارش، پرهیز از حاشیه روی، تکرار و درازنویسی آزاردهنده، ورودی و پایان بندی مطلوب، گزینش سوژه ناب، جالب و خواندنی، پرداختن به سوژه های محلی، منطقه ای و بومی، حضور گزارشگر در صحنه موضوع، ادبیات و نگارش روان، زیبا و پرکشش، داشتن حس انسانی و مفید بودن برای مخاطب دیده شده است.
مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه ریزی رسانه های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه کرد: این بررسی نشان می دهد که ضعیف ترین آثار در بخش خبر تولید شده است لذا هیات داوران پیشنهاد می کند به خبرنویسی مبتنی بر اصول و ارزش های خبری توجه ویژه ای صورت بگیرد.